• UROCZYSTA AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA

          • 30 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, która rozpoczęła się ceremonią wciągnięcia flagi państwowej na maszt oraz odśpiewaniem hymnu narodowego na dziedzińcu szkoły. Po ceremonii pan dyrektor Bogusław Nykiel przywitał przybyłych gości:

            Wójta Gminy Radymno pana Bogdana Szylara,

            Komendanta Placówki Straży Granicznej w Korczowej pana ppłk. Pawła Pilawę,

            radnego gminy Radymno i sołtysa wsi Korczowa pana Piotra Rożaka,

            radnego gminy Radymno pana Mirosława Nowostawskiego,

            sołtysa wsi Młyny pana Jacka Kowalczyka,

            przedstawiciela Placówki Straży Granicznej w Korczowej pana por. Piotra Lanicę,

            przewodniczącą Rady Rodziców panią Lucynę Ścirko

            oraz rodziców naszych uczniów i całą społeczność szkolną.

            Na sali gimnastycznej odbyła się dalsza część uroczystości, w trakcie której uczniowie klas IV-VI, na tle dekoracji eksponującej nasze symbole narodowe, odegrali scenki i recytowali wiersze odnoszące się do wydarzeń z historii Polski związanych z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja. Występy uczniów wzbogaciły stroje nawiązujące do epoki oraz prezentacja obrazów ilustrujących panowanie Stanisława Augusta Poniatowskiego. Na scenie wystąpiły również przedszkolaki z grupy młodszej i starszej oraz uczniowie klas I-III, którzy radośnie i z wielkim zaangażowaniem zaśpiewali piosenki patriotyczne. Pięknym urozmaiceniem programu artystycznego był krakowiak w wykonaniu uczniów klas II i III.

            Martyna i Miłosz z klasy VI przytoczyli również historię i zwyczaj obchodzenia Międzynarodowego Dnia Pracy oraz Dnia Flagi.

            W kościele katolickim maj to miesiąc poświęcony Matce Boskiej, Królowej Polski, więc uroczystość zakończyliśmy wspólnym odśpiewaniem pieśni „Z dawna Polski Tyś Królową”

            Lekcja historii i patriotyzmu przygotowana przez uczniów pod opieką nauczycieli została nagrodzona przez widzów gromkimi brawami.

            Podsumowaniem uroczystej akademii było wręczenie przez pana Dyrektora statuetek „Przyjaciel Szkoły” panu Wójtowi Bogdanowi Szylarowi oraz panu Radnemu Piotrowi Rożakowi za niezmiennie okazywane naszej szkole wsparcie i życzliwość. Pan Wójt wygłosił również przemówienie okolicznościowe, w którym podkreślił, jak istotne jest kultywowanie naszej polskiej tradycji i upamiętnianie ważnych dla naszej historii dat oraz budowanie i podtrzymywanie dobrych relacji. Głos zabrał również pan Komendant Straży Granicznej, który podziękował za wspaniałą lekcję historii oraz zaangażowanie nauczycieli i uczniów włożone w jej przygotowanie. Mamy nadzieję, że radosny i podniosły nastrój tej uroczystości będzie towarzyszył jej uczestnikom jeszcze długo po zakończeniu majowych świąt 😊

          • 🎤🎶🎵Sukces w Konkursie Piosenki Obcojęzycznej w Świętem🎤🎶🎵👏🏻🥳🥳

          • W dniu 25 kwietnia 2024 roku Aleksandra Karkowska (klasa IV) i Sylwia Grabas (klasa VIII) wystąpiły w XIII Gminnym Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Obcojęzycznej „The Voice of Święte” organizowanym przez Szkołę Podstawową im. o. Wenantego Katarzyńca w Świętem. Ola bezbłędnie wykonała piosenkę „Forgive me friend” duetu Smith and Thell, a

            Sylwia poruszającym wykonaniem piosenki Lady Gagi „Hold my hand” wyśpiewała III miejsce w kategorii wiekowej klas V-VIII.

            Obydwie uczennice włożyły dużo serca i pracy w przygotowania do konkursu i w jego dniu godnie reprezentowały naszą szkołę. Konkurs przebiegł w sympatycznej i przyjaznej atmosferze, w przerwie jego uczestniczki (w tym roku nie było żadnego chłopaka) mogły się poznać i podzielić wrażeniami ze swoich występów. Każdy taki udział w konkursie, nawet, jeśli nie kończy się miejscem na podium, jest dla uczniów cennym doświadczeniem: rozwija talent, uczy dyscypliny oraz pokonywania własnych barier i radzenia sobie ze stresem, jest okazją do wyjścia poza mury swojej szkoły i poznania nowych ludzi. Serdecznie gratulujemy naszym uczennicom ich występów, życzmy im wytrwałości i chęci do rozwijania swoich talentów, niech będą przykładem dla wszystkich wątpiących w swoje możliwości i broniących się przed podejmowaniem wyzwań.

          • Program RaP STEAM

          • Szkoła Podstawowa w Korczowej przystąpiła do Programu RaP STEAM - robotyka i programowanie w szkołach podstawowych z województwa podkarpackiego.

            24 kwietnia odbyła się uroczysta konferencja inauguracyjna, w której uczestniczył Pan Wójt Gminy Radymno Bogdan Szylar, Dyrektorzy ze szkół Gminy Radymno biorących udział w programie, tj: z Korczowej, Ostrowa, Łazów i Skołoszowa oraz inni dyrektorzy z terenu województwa podkarpackiego. W ramach programu szkoła zostanie zaopatrzona w sprzęt i roboty do programowania. Uruchomione zostaną również zajęcia z robotyki dla chętnych uczniów. Będzie to wspaniała przygoda dla naszych uczniów, którzy zdobędą nowe kompetencje i umiejętności.

            Dziękujemy Panu Wójtowi Bogdanowi Szylarowi za podpisanie umowy, dzięki której mogliśmy przystąpić do programu.

          • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

          • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich jest obchodzony corocznie 23 kwietnia. Wydarzenie to zostało ustanowione przez UNESCO w 1995 roku i ma na celu promowanie czytelnictwa i ochronę własności intelektualnej.

            Dzień obchodów został wybrany w celu uczczenia pamięci wybitnych pisarzy.

            Uczniowie klas I-VIII wzięli udział w lekcjach bibliotecznych poświęconych temu wydarzeniu.

            Uczestnicy zajęć obejrzeli prezentacje multimedialne oraz filmy edukacyjne ukazujące genezę i historię święta, a także ciekawostki dotyczące powstania i rozwoju książki jako źródła wiedzy o kulturze i tradycji naszych przodków.

            Uczniowie przeczytali fragmenty swoich ulubionych książek.

            Wykonali plakat promujący czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. Podjęli się rywalizacji w rozwiązywaniu zagadek logicznych i quizów poświęconych książce.

            Zajęcia przebiegły w miłej i radosnej atmosferze sprzyjającej zdobywaniu wiedzy i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

          • ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

          • 22 kwietnia to Światowy Dzień Ziemi.

            Obchody Dnia Ziemi w szkole to doskonała okazja do edukacji ekologicznej i promowania zrównoważonego rozwoju. Praktyczne działania, projekty edukacyjne i zaangażowanie całej społeczności szkolnej mogą przynieść realne zmiany i pomóc w budowaniu lepszej przyszłości dla naszej planety.

            W klasach I-VIII zostały przeprowadzone zajęcia o tematyce proekologicznej „Planeta kontra plastik”. Uczniowie zapoznali się z ciekawymi informacjami dotyczącymi Dnia Ziemi. Głównym celem tych lekcji było zwiększenie świadomości o negatywnym wpływie plastiku, rozwijanie zachowań proekologicznych oraz kształtowanie i wzmacnianie pasji badawczej. Uczestnicy zajęć rozwiązywali krzyżówki, rebusy, zagadki oraz quizy geograficzne. Uczniowie starszych klas wykonali prace poświęcone różnym zagadnieniom związanym z życiem na naszej planecie. Zakres zainteresowań uczniów był bardzo szeroki - od zjawisk wulkanicznych i trzęsień ziemi, poprzez energetykę w Europie, a kończąc na budowie komórki.

            Temat zajęć skłonił uczniów do dyskusji oraz przemyśleń dotyczących ekologicznego stylu życia.

          • JAROSŁAWSKIE POLA NADZIEI 💛

          • Już po raz kolejny w niedzielę, 21 kwietnia przed kościołami w Korczowej, Młynach i Budzyniu po każdej mszy świętej, uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami, jako wolontariusze Jarosławskich Pól Nadziei kwestowali, by zbierać pieniądze do specjalnie oznaczonych skarbonek na rzecz Hospicjum im. Jana Pawła II w Jarosławiu. Wszystkim wolontariuszom i darczyńcom serdecznie dziękujemy za włączenie się do tej szlachetnej akcji

            Znakiem rozpoznawczym Pól Nadziei jest żonkil – kwiat nadziei.

          • 🚌🎭 🏛🍕Wycieczka do Przemyśla🚌🎭 🏛🍕

          • We wtorek 16 kwietnia 2024 roku uczniowie klas III-VIII pod opieką nauczycieli wzięli udział w wycieczce do Przemyśla, której głównym celem było obejrzenie przedstawienia pt. „dzieci @ sieci_” wystawianego przez Teatr Profilaktyczny ALERT w Centrum Kulturalnym w Przemyślu.

            Aktorzy w obrazowy sposób i przy zastosowaniu nowoczesnych technologii ukazali, jak bardzo niebezpieczne może być dla dzieci i młodzieży nadmierne i pozbawione kontroli korzystanie z Internetu. Dokonali oni również podsumowania głównego problemu poruszonego w swoim występie, czyli hejtu w Internecie.

            Po spektaklu uczniowie zwiedzili wraz z przewodnikiem Muzeum Ziemi Przemyskiej. Ostatnim punktem było wyjście na pizzę. Wyjazd przebiegł w miłej atmosferze, więc wszyscy jego uczestnicy w dobrych humorach wrócili do domów.

            Oby przesłanie płynące z przedstawienia pozostało jak najdłużej w pamięci naszych uczniów i było stosowane w trakcie codziennego korzystania z mediów społecznościowych i komunikatorów.

          • Akademia Bezpiecznego Puchatka

          • Uczniowie klasy pierwszej z naszej szkoły wzięli udział w XV edycji programu edukacyjnego „Akademia Bezpiecznego Puchatka". To ogólnopolski program edukacyjny obejmujący tematykę bezpieczeństwa w domu, w szkole, na drodze w Internecie i w relacjach z rówieśnikami.

            Zdobytą przez dzieci wiedzę zweryfikował Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa, z którym uczniowie poradzili sobie bez problemu. Szkoła otrzymała Certyfikat „Akademii Bezpiecznego Puchatka”, a każdy uczestnik Dyplom.

          • Dzień Kolorowej Skarpetki

          • DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI – 21.03.2024 r. czyli Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa.

            Nasi uczniowie z klas najmłodszych i oddziałów przedszkolnych z ogromnym entuzjazmem przyłączyli się do tej akcji i na znak solidarności i otwartości ubrali dziś kolorowe skarpetki, nie do pary.

            Kolorowe skarpetki nie do pary są symbolem Światowego Dnia Zespołu Downa, ponieważ jest to choroba, która jest wynikiem obecności trzeciego chromosomu w 21 parze, stąd nieprzypadkowo data 21.03, dodatkowo trzeci chromosom ma kształt skarpetki.

          • ⚽🏓🎽Nowy sprzęt sportowy⚽🏓🎽

          • Dzięki zaangażowaniu Pana Sołtysa Piotra Rożaka Firma EMPOL zasponsorowała dla naszej szkoły nowy sprzęt sportowy, który niewątpliwie bardzo się przyda i będzie owocnie wykorzystywany na lekcjach wychowania fizycznego.

            Serdecznie dziękujemy!

          • 🌼💐🌷Powitanie wiosny💐🌸🌹

          • "Najpiękniejszą wiosną jest dobroć serca..."

            Tą sentencją w piątkowe przedpołudnie świętowaliśmy w naszej szkole nadejście wiosny. Wiosna to czas, który kojarzy się ze słońcem, kolorami i dobrą energią.Tak było i w tym dniu. Uczniowie z klas I, II i III zaprezentowali barwne przedstawienie pt. „Bajka o śpiącym niedźwiedziu”, wprowadzając nas tym w typowo wiosenny, radosny nastrój. Dopełnieniem przedstawienia była przepiękna dekoracja przedstawiająca Panią Wiosnę oraz piosenka o wiośnie w wykonaniu uczennic z kl. IV. Na zakończenie wszyscy chętni uczniowie mogli zaprezentować swoje kolorowe stroje w wiosennym pokazie mody

          • 🎆👏🏻🥈Sukcesy w konkursie recytatorskim👏🏻🥈🎆

          • 15 marca 2024 r. pod patronatem Wójta Gminy Radymno i Szkoły Podstawowej w Duńkowicach odbyła się VII Edycja Gminnego Konkursu Recytatorskiego ,,Z POEZJA ZA PAN BRAT”. Naszą szkołę reprezentowało pięcioro uczniów: Eliza Zalewska – klasa 1, Iga Derba– klasa 2, Jakub Jakimowicz-klasa 4, Katarzyna Drapak – klasa 4 i Julia Michałów - klasa 8. W kategorii klas I-III wyróżnienie otrzymała Eliza Zalewska, zaś w kategorii IV-V Jakub Jakimowicz zdobył drugie miejsce. Wszystkim recytatorom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w zmaganiach z poezją.

          • 🧙🏻‍♂️🧚🏻‍♀️Konkurs klasowy „Pięknie czytam baśnie”🤴🏻👸🏻

          • Uczniowie klasy trzeciej zmierzyli swe siły czytelnicze w klasowym konkursie baśniowym ,,Pięknie czytam baśnie''. Celem konkursu była promocja czytelnictwa, budzenie zainteresowań wartościową literaturą dziecięcą, prezentacja własnych talentów oraz kształtowanie umiejętności czytelniczych. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy pięknego czytania.

          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

          • 21 lutego 2024 r. uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Święto zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 r., aby podkreślić i docenić różnorodność oraz bogactwo języków ojczystych na całym świecie, a także zwiększyć świadomość o jego wartości i znaczeniu jako narzędzia komunikacji, kultury oraz tożsamości narodowej. Nasi uczniowie zapoznali się z materiałami dotyczącymi Dnia Języka Ojczystego oraz odczytali fragmenty najwybitniejszych dzieł literatury polskiej. Rozwiązywali krzyżówki i quizy związane z tematyką spotkania. Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego upłynęły w bardzo miłej i radosnej atmosferze.