Dyrektor Zespołu Szkół w Korczowej oraz Ksiądz Proboszcz Parafii w Korczowej zapraszają uczniów do wzięcia udziału w konkursie na Szopkę Bożonarodzeniową. Celem konkursu jest kultywowanie obrzędów i tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia.
Dyrektor Zespołu Szkół w Korczowej oraz Ksiądz Proboszcz Parafii w Korczowej zapraszają uczniów do wzięcia udziału w konkursie na Szopkę Bożonarodzeniową. Celem konkursu jest kultywowanie obrzędów i tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia.
"A jak ciebie kto zapyta:
Kto ty taki, skąd ty rodem?
Mów, żeś z tego łanu żyta,
Żeś z tych łąk, co pachną miodem;
Mów, że jesteś z takiej chaty,
Co Piastową chatą była,
Żeś z tej ziemi, której kwiaty
Gorzka rosa wykarmiła..."
(Maria Konopnicka)
10 listopada 2015r. uczciliśmy w naszej społeczności szkolnej Dzień Niepodległości. Akademia była swoistego rodzaju wyrażeniem postawy patriotycznej uczniów gimnazjalnych klasy II i III. Tak jak umieli, z głębi serca oddali hołd Ojczyźnie ;recytacją poezji patriotycznej ,śpiewem, pantomimą, dekoracją, strojem. Uczniowie z nauczycielką historii p.Barbarą Nykiel opracowali całość programu wymieniając się spostrzeżeniami i pomysłami. Mając na uwadze motto przewodnie, patriotycznego wiersza
A jak ciebie kto zapyta;
Kto ty taki, skąd ty rodem?
Zastanówmy się, jak możemy odpowiedzieć życiem codziennym na to pytanie?
Dziękujemy p.Marii Buczan, p.Tomaszowi Michałów, p.Piotrowi Lanica, p.Zbigniewowi Olech za wypożyczenie mundurów wojskowych.
"Kiedy dziecko się śmieje, śmieje się cały świat"
(Janusz Korczak)
3 listopada 2015r. 38 uczniów naszej szkoły z klas początkowych wraz ze swoimi wychowawcami uczestniczyło w warsztatach teatralnych w teatrze ,,Maska’’ w Rzeszowie. Uczniowie mieli okazję zwiedzić muzeum i pracownię lalek. W czasie lekcji teatralnej poznali sztukę animacji różnymi lalkami oraz mogli spróbować swoich sił w ożywianiu lalek pod okiem aktorki teatru ,,Maska’’. Po lekcji teatralnej uczniowie obejrzeli sztukę teatralną pt. ,,Piotruś Pan’’ ,która dostarczyła dzieciom niesamowitych wrażeń. Po ,,uczcie duchowej’’ przyszedł czas na posiłek i szaleństwa w Centrum Zabaw ,, Kolorado’’ w Kraczkowej. Po tak wspaniale spędzonym dniu z wielkim zadowoleniem i świetnym humorze wróciliśmy do domu.
,,Groby żołnierzy są najlepszym przesłaniem o pokoju’’
( A. Schweitzer)
Już 26 lat jest kultywowana pamięć o poległych żołnierzach w czasie I wojny światowej, których ciała spoczywają na cmentarzu wojennym w Łapajówce. Mogiły te są bezimienne (często zbiorowe), w których pochowani są żołnierze różnych narodowości polegli w maju 1915 roku. W przedsięwzięciu tym zawsze biorą udział najmłodsi wychowankowie naszej szkoły klas 0-III oraz nauczyciele p. Barbara Czajka, p. Danuta Łagoda, p. M. Rychcik. Inicjatorem tej akcji jest p. Bogusław Nykiel, który w ten sposób przybliża dzieciom historię, krzewi pamięć i szacunek dla minionych pokoleń.
W związku z dokształcaniem się nauczycieli - terminami zjazdów studiów podyplomowych w dniu 20.11.2015r, a także spotkaniem z mieszkańcami miejscowości Korczowa, Młyny, Budzyń dotyczącym gospodarki niskoemisyjnej – korzyści dla mieszkańców i miejscowości organizowanym w dniu 19.11.2015r. informuję, że zaplanowane w tych dniach spotkania z Rodzicami -wywiadówki odbędą się w poniedziałek 23.11.2015r. Dla Rodziców uczniów Szkoły Podstawowej o godz. 16.00 , dla Rodziców uczniów Gimnazjum o godz. 16.30. Spotkanie w budynku szkoły w Korczowej.
Dyrektor Zespołu Szkół w Korczowej Janusz Stepanko
W związku z dokształcaniem się nauczycieli – studia podyplomowe – oraz wyznaczeniem przez uczelnie wyższe terminów zajęć na dzień 20.11.2015r. informuję, że zaplanowane w tym dniu spotkanie z Rodzicami ( wywiadówka ) odbędzie się dzień wcześniej tj. w czwartek 19.11.2015r. Dla Rodziców uczniów Szkoły Podstawowej o godz. 16.00 , dla Rodziców uczniów Gimnazjum o godz. 16.30. Spotkanie w budynku szkoły w Korczowej.
Dyrektor Zespołu Szkół w Korczowej
Janusz Stepanko
20 października 2015 roku w naszej szkole miała miejsce uroczystość pasowania na Ucznia Szkoły Podstawowej w Korczowej. W tym dniu wspominany jest w liturgii kościoła katolickiego św. Jan Kanty, patron profesorów, nauczycieli i studentów więc dzień był jak najbardziej stosowny na tego typu uroczystość. Pasowanych zostało 16 dzieci. Dzieci zaprezentowały program artystyczny i złożyły ślubowanie. Uroczystego pasowania ołówkiem dokonał pan Dyrektor. Testem ,,sprawdzającym’’ dla nowo pasowanych uczniów był skok przez ławkę. Na tej uroczystości mieliśmy zaszczyt gościć Wójta Gminy Pana Bogdana Szylara, który wręczył dzieciom upominki oraz słowem zachęcił dzieci do zdobywania wiedzy. Po uroczystości pasowania odbyło się w miłej atmosferze spotkanie z rodzicami .
13 października 2015r. w świetlicy wiejskiej w Korczowej odbyła się akademia z okazji Święta Edukacji Narodowej. W uroczystości wzięli udział : Pan Przewodniczący Rady Gminy Radymno Zbigniew Olech, Pani Przewodnicząca Rady Rodziców Halina Bachmat, Pan Dyrektor Zespołu Szkół w Korczowej Janusz Stepanko, nauczyciele i emerytowani pracownicy szkoły. Licznie na uroczystość przybyli uczniowie Zespołu Szkół w Korczowej. Towarzyszyli im rodzice i dziadkowie zainteresowani obejrzeniem występów swoich pociech. Uzdolnienia wokalne, taneczne, recytatorskie zaprezentowali uczniowie Gimnazjum pod czujnym okiem Pani Małgorzaty Błonarowicz, Pani Katarzyny Buczan, Pani Beaty Brzozowskiej. Uwieńczeniem części artystycznej było wręczenie nauczycielom kwiatów i symbolicznych upominków. Wspólne świętowanie przyczyniło się do integracji środowiska szkolnego i społeczności lokalnej.
W związku z zainteresowaniem Rodziców oraz Uczniów możliwością edukacji muzycznej tj. Nauką gry na instrumentach muzycznych, pragnę poinformować wszystkich chętnych, że spotkanie organizacyjne z przedstawicielem Szkoły Muzycznej odbędzie się w Szkole Podstawowej w Korczowej w dniu 15.10.2015r o godzinie 17.00.
W dniu 29.09.2015r. odwiedzili naszą szkołę aktorzy z Teatru „Art.-Re” z Krakowa z przedstawieniem pt. „Warkocz królewny Wisełki”. Spektakl na podstawie mało znanej legendy polskiej przybliżający pochodzenie nazwy rzeki Wisły. Autorką legendy jest Marta Juza - Jakubowska.
Piękna królewna Wisełka jest świadkiem wielkiej suszy, która od dłuższego czasu pustoszy kraj, aby dowiedzieć się jak ratować gród i jego mieszkańców Wisełka udaje się po radę do starej wiedźmy. Ta nakazuje jej, żeby obcięła swój piękny warkocz i wrzuciła go do koryta wyschniętej rzeki. Dobre serce królewny i serce dla ludu sprawiają, że kraj zostaje ocalony.
Przedstawienie oglądały dzieci z klas I-VI oraz oddziału przedszkolnego. Dzieci były zachwycone, w jaki sposób można opowiedzieć legendę o powstaniu najdłuższej w Polsce rzeki. Przedstawienie miało charakter interaktywny to też, niektóre dzieci brały aktywny udział w przedstawieniu. Sceneria drewnianego grodu, stroje z epoki naszych przodków, zapomniane zwyczaje sprzed wieków były cenną lekcją historii.
Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba
Podnoszą z ziemi przez uszanowanie
Dla darów nieba...
Tęskno mi, Panie…
Dożynki to święto ludowe połączone z obrzędami dziękczynienia za zebrane plony.
13 września 2015r. nasza miejscowość świętowała dożynki parafialne . Dożynki rozpoczęły się mszą św. następnie barwny korowód z wieńcami przeszedł do świetlicy wiejskiej gdzie miały miejsce dalsze uroczystości. W tym ważnym dla rolników święcie miejscowość nasza miała zaszczyt gościć Pana Wójta Bogdana Szylara wraz z małżonką oraz liczne władze gminy Radymno. Nasza szkoła również wzięła udział
w tym święcie, przedstawiając część artystyczną dotyczącą chleba, jego wartości i znaczenia. Występ uczniów wzbogacony był śpiewem i tańcem w strojach ludowych. Dopisała pogoda i wesoła atmosfera, która zaowocowała turniejami i rozgrywkami sportowymi.
11 września 2015 r. w mieście Jaworów na ziemi lwowskiej zostały odsłonięte dwie tablice pamiątkowe poświęcone królowi Janowi III Sobieskiemu. Inicjatorem tego działania była Polonia skupiona przy Towarzystwie Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej w Jaworowie, z którym to współpracuje nasza szkoła.
W tym wydarzeniu uczestniczyły władze lokalne, Konsulat Generalny RP we Lwowie liczne delegacje z Polski oraz nasza młodzież gimnazjalna wraz z nauczycielem historii i rodzicami. Uroczystość tą poprzedziła msza św. oraz sesja popularnonaukowa poświęcona postaci Jana III Sobieskiego w Jaworowie. Aktu poświęcenia i odsłonięcia dokonał ks. Ryszard Szwast miłośnik i znawca historii terenów dawnej Polski nota bene dawny proboszcz naszej parafii. Jedna z tablic pamiątkowych znajduje się na skwerze blisko kościoła rzym.-katolickiego, a druga na ścianie domku myśliwskiego pamiętającego czasy króla.
Dlaczego upamiętnienie Jana III Sobieskiego miało miejsce w Jaworowie ?
Jan III Sobieski był ściśle związany z ziemią lwowską tu się urodził [ 1629 w Olesku] z tych terenów pochodzili jego dzielni przodkowie Daniłowicze, Żółkiewscy, którzy bronili ojczyznę przed niszczycielskimi najazdami Turków i Tatarów. W 1647 r. otrzymał starostwo jaworowskie. W Jaworowie założył jedną ze swych licznych rezydencji, tu ochrzcił syna królewicza Aleksandra i tu powstały traktaty jaworowskie przeciwko Branderburgii.
W 1683r. król pokonał Turków pod murami Wiednia. Po zwycięstwie właśnie w Jaworowie przyjmował gratulacje od wszystkich chrześcijańskich monarchów. W tym mieście miała miejsce słynna uczta na cześć wiktorii wiedeńskiej ,natomiast Jaworowianie wyrazili wdzięczność królowi darując mu; pług, bronę, 6 siwych wołów i urządzili wielkie wesele. Tablica upamiętniająca publicznie polskiego monarchy jest obecnie jedyną na Ukrainie ponieważ pomnik króla Jana III Sobieskiego , który znajdował się przed II wojną światową we Lwowie, obecnie znajduje się w Gdańsku. Jak widać uczestniczenie w tym wydarzeniu było nie tylko zaszczytem ale także moralnym obowiązkiem.
Rodzice ucznia składają dyrektorowi szkoły, nie później niż do 30 września 2015 r., pisemną deklarację wskazującą język obcy nowożytny,z którego uczeń przystąpi do części trzeciej egzaminu gimnazjalnego. Uczeń, który przystępuje do części trzeciej egzaminu gimnazjalnego z języka obcego nowożytnego, którego naukę na podbudowie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla II etapu edukacyjnego kontynuował w gimnazjum, przystępuje do egzaminu z tego języka na poziomie podstawowym i na poziomie rozszerzonym.
Deklaracje należy złożyć w sekretariacie szkoły do 30 września 2015r.
Serdecznie zapraszamy wszystkich Rodziców na spotkanie w dniu 21 września o godzinie 16:00 w budynku Szkoły Podstawowej w Korczowej.
Powered by aSc EduPage